Urfa Ekşilisi ve Birecik Patlıcanı da coğrafi işaret aldı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan Urfa Ekşilisi ile Birecik Belediyesi tarafından başvurusu yapılan Birecik Patlıcanı da Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.
Urfa Ekşilisi ve Birecik Patlıcanı da coğrafi işaret aldı
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Cumhuriyet Mahallesi,63420, Birecik/Şanlıurfa +90 212 212 35 17 Urfa Patent Logo

Urfa Ekşilisi ve Birecik Patlıcanı da coğrafi işaret aldı

Urfa Ekşilisi ve Birecik Patlıcanı da coğrafi işaret aldı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan Urfa Ekşilisi ile Birecik Belediyesi tarafından başvurusu yapılan Birecik Patlıcanı da Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Urfa Haberleri  Tarih :  26.11.2018       Google Plus      
Cumhuriyet Mahallesi,63420, Birecik/Şanlıurfa +90 212 212 35 17 Urfa Patent

Urfa Patent LogoBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türkpatent), Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Coğrafi İşaretler Çalıştayı, Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.


Çalıştaya Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'ın yanı sıra, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, belediye başkanları, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, ildeki STK'ların başkanları ve davetliler katıldı.


“Marka değerleri, maddi varlıkların önüne geçti”


Coğrafi işaretlerin önemi, Sınai Mülkiyet Kanunu, tescilli coğrafi işaretlerin denetimi ve AB tescil süreçleri, Şanlıurfa'da tescil edilen ve başvurusu yapılan coğrafi işaretlerle ilgili konularda bilgilendirmelerin yapıldığı Çalıştayın açılışında konuşan Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, kurumun çalışma konuları, tescil esasları ve markaların korunması hakkında bilgiler verdi

.

Türkpatent'in Türkiye'yi fikri mülkiyet konusunda temsil ettiğini belirten Asan, “Ülkelerin fikri hazineleri, sahip olduğu özgün tasarımlar, markalar, coğrafi işaretlerdir. Bunların merkez bankası, marka ve patent kurumlarıdır. Ülkemizdeki bu kurum da Türkpatent'dir.” dedi. Ülkelerin marka değerinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Habip Asan, şunları kaydetti:


“Bundan 40 sene öncesine gittiğinizde, ülkelerin toplam varlıkları içindeki maddi varlıkların oranı yüzde 80 civarında, markaların değer oranı ise yüzde 20'nin altındaydı. 2000'li yıllara geldiğimizde ise bu tersine döndü. Ülkelerin marka varlıkları, fikri varlıklarının değeri tüm varlıklarının değerinin yüzde 87'sine ulaşmış, sahip oldukları maddi varlıkların değeri yüzde 20'nin altına gerilemiş durumdadır.”

Şehirlerin markalaşması


İşgücü, sermaye ve turizmin cezbedilerek elde tutulabilmesi yolunda şehirlerin markalaşmasının önemine değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu ise şunları söyledi:

“Şehirlerin marka değeri arttıkça şehrin canlandığı, ekonomisinin büyüdüğü, istihdamın arttığı, şehrin altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarının hızla karşılandığı, şehrin göç vermediği ve hemşehrilerinin şehriyle gurur duyduğu bilinmektedir. Kentler cazibe merkezi haline gelmek, büyüme ve kalkınmalarını artırmak, ekonomik olarak canlanmak ve diğer şehirlerle rekabet edebilmek için marka olmayı gittikçe çok daha fazla önem vermektedirler. Kentin veya bölgenin markalaşması, bir şehrin neyiyle tanındığından daha fazlası olup, şehrin güçlü ve ayırt edici özelliklerinin belirlenmesiyle başlayan zorlu ve uzun bir süreçtir.”

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldılar


Çalıştayın açılış töreninin ardından Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan Urfa Ekşilisi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, Oda Başkanı İsmail Demirkol'a, Birecik Belediyesi tarafından başvurusu yapılan Birecik Patlıcanı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi de Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı'na verildi.

/kaynak:gıdahattı


Urfa Ekşilisi ve Birecik Patlıcanı da coğrafi işaret aldı

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Ciğer kebabı Şanlıurfa'nın mı, yoksa Diyarbakır'ın mı? Bu tartışmayı bir süre önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba başlattı. Fakıbaba, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    Marka patent, tescil, uyarı, zamanlama, yönlendirme, öneri ve görüşleriyle şirketimizin son 10 yılda çok olumlu oluşumlara imza attığımızı Etkin Patent çalışanları sayesinde elde ettiğimizi ve başarılarımızın devamının süreceğinden inancımız tereddütsüz tamdır. Teşekkürler Etkin Patent…


    E-Bülten