Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır Patent Sorgulama Nedir,Nasıl Yapılması gerektiğini,Online Patent Sorgulama ve Araştırmalarını yapabilir,Urfa Patent' den ÜCRETSİZ yardım alabilirsiniz.
Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Cumhuriyet Mahallesi,63420, Birecik/Şanlıurfa +90 212 212 35 17 Urfa Patent Logo

Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır

Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır Patent Sorgulama Nedir,Nasıl Yapılması gerektiğini,Online Patent Sorgulama ve Araştırmalarını yapabilir,Urfa Patent' den ÜCRETSİZ yardım alabilirsiniz.
,  Ana Kategori : Patentler,  Kategori :  Patent  Tarih :  26.11.2018       Google Plus      
Cumhuriyet Mahallesi,63420, Birecik/Şanlıurfa +90 212 212 35 17 Urfa Patent

Urfa Patent Logo

Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır Urfa Patent

Patent Sorgulama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır sorularının cevaplamadan önce,  patent ve/veya faydalı model kapsamında koruma sağlamaya çalıştığınız buluşlarınızı,patent, faydalı modelini en yakınlarınız dahi kimseyle ön koruma sağlamadan paylaşmayınız. Buluş, patent, faydalı model konusu iş fikri oldukça önemlidir.

 

Buluş, patent, faydalı model konusu iş fikri oldukça önemlidir. Buluş, patent, faydalı model detaylarını anlatmazsanız bile iş fikrinin bir kısmını koruma altına almadan açıklamanız halinde bir başkası tarafından kullanılacağını ve/veya tescil edilebileceği riskini mutlaka göz önünde bulundurunuz.

 

Urfa patent olarak müvekkillerimize, bize dahi buluşlarını, patentlerini, faydalı modellerini paylaşmadan önce ön koruma sağlamalarını sonradan buluşu, patenti ve faydalı modellerini paylaşmalarını sürekli öneriyoruz.

 

Ön koruma elbette ki patent veya faydalı model niteliğinde koruma ve haklar sağlamaz ancak en azından kötü niyetli şahıs ve firmalardan kısmen de olsa buluşunuzu, patentinizi, faydalı modelinizi koruma altına almış olursunuz. Ön koruma sağladıktan sonra da uzman ve deneyimli marka patent vekil firmalar aracılığıyla mutlaka başvuru yapmalısınız.

Urfa Patent' in detaylı açıkladığı Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ve Patent Nereden ve Nasıl Alınır başlıklı yazılarımızı, ve oldukça yararlı olabilecek Patent Araştırma yazılarımızı, mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Urfa Patent | Patent veya Faydalı model başvuru öncesi ön koruma yöntemleri

 

Buluşunuzun varsa teknik resimleri ve bu teknik resimlere numara verip ve bu numaralara atıfta bulunarak sade, anlaşılır ve sadece buluşunuzun teknik özelliklerini, ve nasıl oluştuğunu anlatan tarifnameyi ve diğer bir paragrafta da önceki teknik ile buluşunuzla geliştirdiğiniz tekniğin karşılaştırmasını yazdığınız metni noterden onaylatmanız oldukça yararlı olacaktır. En azından üçüncü taraflarca bir şekilde buluşunuzun aynısı veya benzerinin kullanılması veya patent başvurusu veya faydalı model başvurusunun yapılması halinde ilgili noter belgesindeki tarihte sizi tarafınızdan oluşturulduğunu ispatlar belge niteliğinde olduğundan bu risklerin bertaraf edilmesi kolaylaşacak veya en azından caydırıcı olacaktır.

 

Şayet noter masrafları yüksek ve/veya patent ve/veya faydalı modelin herhangi bir prototipi varsa tüm görselleri ve yukarıdaki bir maddede açıkladığımız, teknik resimleri, tarifnamelerle birlikte DVD içinde kendi kendinize iadeli/taahhütlü posta gönderiniz. Kendi kendinize gönderdiğiniz zarfın kapak kısmına PTT damgasının gelmesine özen gösteriniz ve bu zarfı hiçbir şekilde açmamakla birlikte ilgili PTT belgesiyle birlikte saklayınız. Zarfın üzerinde tarih olduğundan herhangi bir sorun yaşanması halinde Hakim huzurunda zarfın açılması halinde ilgili tarihte buluş, patent veya faydalı model' in sizin tarafınızdan oluşturulduğunu ispatlar belge niteliğinde olacaktır.

Tabii ilgili yol ve yöntemler buluş, Patent ve faydalı model haklarınızı yeteri derecede koruma altına almayacağını, bunun için mutlaka patent veya faydalı model başvuru yapılmasının gerektiğini de unutmayınız.

Urfa Patent tarafından hazırlanan Patent Nedir başlıklı yazımızı, İNDİRİMLİ Patent fiyatlarını ve Faydalı Model Ücretlerbaşlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz.

Patent sorgulama işlemleri için aşağıdaki linklerden ulusal ve/veya uluslararası veritabanlarından yararlanabilirsiniz.


Ancak Patent Sorgulama yaparken buluş konusu teknik bütün isminden ziyade kök kelimelerden patent sorgulama yaparsanız önceden tescilli patentlere erişiminiz çok daha kolaylaşacağı gibi buluşunuzun geliştirilmesine de katkı sunacaktır. Dahası ayrıntılı incelemeler buluş kültürünü de geliştireceğinden sonradan farklı buluşların yaratılmasına da ön ayak olacaktır.

 

Patent sorgulamayı kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz en temel kaynak, yayımlanmış patent dokümanlarına ücretsiz erişim sağlayan internet siteleridir. Söz konusu sitelerin başında, ulusal ve bölgesel patent ofislerinin online patent araştırma veritabanları gelmektedir. Bunun dışında özel şirketlerin de arama motorları vb. hizmetleri mevcuttur. Buluş başlığı, başvuru sahibi, patent sınıfı vb. kriterler üzerinden araştırma yapılabilen bu sitelerden bazıları aşağıda yer almaktadır:

marka sorgulama ve araştırma için Marka Sorgulama başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

 Urfa Patent | Online Patent Sorgulama Sayfaları

http://online.tpe.gov.tr/EPATENT/servlet/PreSearchRequestManager
Türk Patent Enstitüsü' nün online (çevrimiçi) patent araştırma veritabanıdır. Bu veri tabanı ile ülkemizde koruma talep eden, yayımlanmış tüm patent ve faydalı model başvurularına/belgelerine ulaşabilirsiniz.

 

http://ep.espacenet.com/ veya http://tr.espacenet.com/
Avrupa Patent Ofisi'nin (EPO) online patent araştırma veritabanıdır. Çeşitli ülke ve patent sistemlerinden 80 milyonun üzerinde patent dokümanına ulaşabilirsiniz.

 

http://www.wipo.int/patentscope/search/en/search.jsf
Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın (WIPO) online patent araştırma veritabanıdır. Bu veritabanı ile 33 milyonun üzerinde (2.2 milyon civarında PCT başvurusu olmak üzere) patent dokümanına ulaşabilirsiniz.


http://www.uspto.gov/patents/process/search/
ABD Patent Ofisi'nin (USPTO) online patent araştırma veritabanıdır.

 

http://www.google.com/patents
Google firmasının online patent araştırma veritabanıdır. Veritabanı ile ABD patent dokümanlarına (8 milyon patent belgesi ve 3 milyon patent başvurusu) ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca, birçok ulusal ve bölgesel patent ofisinin internet siteleri için bakınız: http://www.wipo.int/directory/en/urls.jsp

 

Patent

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu
MUTLU MÜŞTERİLER
Uluslararası markalaşmaya önem veren ve ihracat hedefleri her yıl artan bir firma olarak, markalarımızın takip edilmesi, haklarımızın korunması ve yeni marka başvurularımızda da hızlı bir hizmet alabilmek için Etkin Patent ile çalışıyoruz. Başvuru aşamasından belgeye bağlanma aşamasına kadar tüm süreçlerde bize güven veren Etkin Patent’e ANGELS NEVER DIE ailesi olarak teşekkür ederiz.


E-Bülten